Flyvende golfdansker tager revanche i Dubai
Lucas Bjerregaard har leveret svingende resultater i Dubai, men lørdag var danskeren ovenpå. Foto: Karim Sahib/Ritzau Scanpix
Karim Sahib/Ritzau Scanpix
Lucas Bjerregaard leverede en stærk tredje runde og rykker væk fra bunden i DP World Tour Championship.
Det er hidtil gået mere ned end op for Lucas Bjerregaard i World Tour Championship i Dubai, men lørdag fik den danske golfspiller oprejsning.
Bjerregaard brugte nemlig blot 66 slag på at komme igennem tredje rundes 18 huller.
Det svarer til seks slag under par og er hele ti slag bedre end hans præstation på førstedagen torsdag.
Efter to birdies og en bogey på første halvdel af lørdagens runde satte nordjyden turboen til og noterede sig i anden halvdel for en eagle og yderligere tre birdies.
Samlet er han tre under par efter de første tre runder, og selv om der er meget langt op til de bedste i den stærkt besatte turnering, har Bjerregaard med lørdagens bedrift bevæget sig væk fra bunden og op i midterfeltet på en delt 38.-plads.
Han er også rykket frem foran turneringens anden danske deltager, Thorbjørn Olesen, der er i par efter tre runder.
Amerikaneren Patrick Reed deler førstepladsen med englænderen Danny Willett før sidste runde. Begge spillere er samlet 14 slag under par.
World Tour Championship har været afviklet siden 2009 og er sæsonens sidste officielle turnering på European Tour.
Den samlede præmiesum er på otte millioner dollar, hvoraf vinderen kan indkassere 1.333.330 millioner dollar. Det svarer til 8,6 millioner kroner.
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker