Fodbolddommer hørte ikke en lyd efter overfald

Aktørerne på billedet har intet med sagen at gøre. Foto: Jens Dige / POLFOTO, arkiv

En voldssag til 20 dages betinget fængsel udløste tavshed hos forbund og klub.

Offentliggjort Sidst opdateret

Et overfald på en kendt, lokal fodbolddommer tilbage i maj koster en U/16-spiller fra Søllested IF 20 dages betinget fængsel. Byretten i Nykøbing bestemte dog sidste fredag, at drengen slipper for at afsone sin straf, hvis han kan holde sig på måtten i et år.

Selvom den voldsramte dommer er tilfreds med kendelsen, er han skuffet over tavsheden i det lokale fodboldmiljø.

- Min indberetning til DBU Lolland-Falster efter episoden fyldte halvanden A4-side. Jeg synes, at det er dybt beklageligt, at jeg ikke har fået en tilkendegivelse. Jeg har endda tidligere arbejdet for unionen, siger den 64-årige fodbolddommer, der ikke ønsker sit navn frem i pressen.

Folketidende har forsøgt at få en kommentar fra DBU Lolland-Falster, hvor formanden for dommerudvalget Michael Skaarup siger:

- Hvis den pågældende dommer har den holdning, må det stå for hans egen regning, siger Michael Skaarup, der mener, at sagen rent politisk ligger i DBU Lolland-Falsters lov- og disciplinærudvalg.

Men her har formand Thomas Faarup ikke mange ord.

- Jeg udtaler mig ikke til pressen. Du skal tale med sekretariatet, siger Thomas Faarup.

Læs meget mere i fredagens Folketidende, hvor sekretariatet og også Søllested IF kommer til orde.

Klik her for at læse Folketidende på PC

Klik her for at læse via en mobil enhed