Fodboldforbund skærmer norsk stortalent for pressen
Norske Erling Braut Haaland har scoret 35 mål i 25 kampe i denne sæson. Foto: Leon Kuegeler/Reuters
Leon Kuegeler/Reuters
Pressen får begrænset adgang til Erling Braut Haaland, når Norges landshold mødes før EM-kvalifikationskamp.
Opmærksomheden omkring det norske stortalent Erling Braut Haaland er så stor, at Norges Fodboldforbund (NFF) vælger at skærme den 19-årige angriber, når han samles med landsholdet i næste måned.
Det siger forbundet til det norske medie VG.
- Vi mærker, at Erling er en af de allervarmeste angribere i Fodboldeuropa.
- Det er ikke bare sportsjournalister, der henvender sig. Der er henvendelser fra diverse underholdningsprogrammer, talkshows, portræt- og dokumentarønsker, siger pressechef i NFF Svein Graff til avisen.
Det norske landshold møder 26. marts Serbien i EM-kvalifikationen, og fodboldforbundet vil ikke have, at medierne tapper Haaland for energi før kampen.
Konkret kommer det til at betyde, at Haaland kommer til at deltage i pressemøder sammen med landstræneren, men stiller ikke op til en-til-en-interviews, forklarer Graff.
- Det er ganske enkelt ikke muligt at gennemføre, siger han.
Den unge nordmand skiftede kort før nytår til den tyske bundesligaklub Borussia Dortmund. Der har han allerede scoret syv mål i tre kampe. Senest to mål i lørdages 5-0-sejr over Union Berlin.
Inden skiftet til Dortmund scorede han 28 mål i 22 kampe for Red Bull Salzburg. Heraf hele otte mål i Champions League.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker