Fodboldpræsident nedtoner sexskandale

Der er ingen grund til at gå i selvsving, mener præsidenten for det franske fodboldforbund (FFF), Jean-Pierre Escalettes, i sagen om de tre landsholdsspillere Frank Ribéry, Karim Benzema og Sidney Govou, som har haft sex med en prostitueret.

- To spillere er blevet afhørt af politiet, mens den sidste, Benzema, endnu ikke er blevet afhørt. Men jeg kunne godt have undværet denne sag, siger Escalettes.

Sagens fjerde hovedperson er den prostituerede ved navn Zahia Dehar, som arbejder i Paris. Hun var kun 17 år, da hun i 2009 havde sex med den gifte Bayern München-spiller Ribéry, der uden tvivl er kommet under den største beskydning i medierne.

I Frankrig er sex med en mindreårig - grænsen er 18 år - ulovligt og kan straffes med fængsel i op til tre år, men Ribéry har fortalt, at han ikke vidste, at Dehar var under 18 år.

Med lidt over en måned til VM mener en række franske politikere, at spillerne ikke skal udtages til slutrunden i Sydafrika. Tidligere på ugen udtalte Frankrigs sportsminister, Rama Yade, at ingen spiller, som er involveret i en politisag, skal med til VM.

Men FFF-præsidenten minder om, at sagen ikke nødvendigvis er så skandalepræget, som mange gør den til.

- Det er skidt, at det er sket, men fodbold er ikke det eneste felt i verden, hvor sådan noget sker. Det sker overalt, fortæller Escalettes, der ikke mener, at spillerne skal dømmes på forhånd.

Angriberen Benzema, som spiller i Real Madrid, var angiveligt sammen med den prostituerede tilbage i 2008, hvor den nu 18-årige Dehar kun var 16 år. Lyons Sydney Govou og Dehar havde ifølge sidstnævnte sex, da hun var 18 år.

Fransk politi har endnu ikke indledt en kriminalsag mod nogen af spillerne.

/ritzau/

Præsidenten for det franske fodboldforbund maner til ro i sagen om Frank Ribéry, Karim Benzema og Sidney Govou, som har haft sex med en prostitueret.

Offentliggjort Sidst opdateret