Forløbet kort fortalt

Offentliggjort Sidst opdateret

Den Tyske Fodboldliga (DFL) meldte onsdag ud, at planer om et potentielt partnerskab med en udenlandsk milliardinvestor var droppet. Forinden har været et forløb, der har været præget af enorme fanprotester.

Her er forløbet kort fortalt.

* I december bliver der ved en afstemning blandt de 36 klubber i DFL åbnet op for, at udenlandske investorer ville kunne købe en andel af de fremtidige tv-indtægter i tysk fodbold. Der skulle bruges to tredjedeles flertal og med 24 klubber for, blev det akkurat stemt igennem.

* Bundesligaen starter op efter en julepause i midten af januar. Det er med massive protester fra fansene på lægterne. Flere kampe bliver afbrudt af blandt andet tennisbolde, der kastes på banen. Protesterne tager løbende til, og det bliver efterhånden mere reglen end undtagelsen, at de tyske ligakampe bliver afbrudt i op mod en halv time som følge af protesterne.

* DFL var siden afstemningen i december meldt i forhandlinger med to udenlandske investorer, kapitalfonden CVC Capital Partners og investeringsselskabet Blackstone. I midten af februar bekræftede DFL, at Blackstone havde trukket sig fra forhandlingerne. Ifølge mediet Bloomberg skyldtes det dels de omfattende fanprotester, og dels at flere bundesligaklubber, der ellers i december stemte for, siden var tøvende i beslutningsprocessen.

* 21. februar får de tyske fans deres vilje, da DFL melder ud, at planerne med en potentiel udenlandsk milliardinvestor er droppet. CVC stod ellers klar med et milliardbeløb, men ifølge DFL-formanden, Hans-Joachim Watzke, kunne processen ikke fortsætte "set i lyset af den seneste periodes udvikling".

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.