Formel 1 godkender Cadillac som hold nummer 11 fra 2026
Formel 1-feltet kan fra 2026 blive udvidet med et hold mere. (Arkivfoto). Foto: Chris Graythen/Ritzau Scanpix
Formel 1 har igangsat en proces, der gerne skulle munde ud i, at der kan stille et ekstra hold op i 2026.
Feltet i Formel 1 kan fra 2026 tælle 11 mandskaber i stedet for de nuværende 10. Det oplyser Formel mandag på sin hjemmeside.
Formel 1 er blevet enig med den amerikanske bilfabrikant General Motors, som kan stille op som GM Cadillac i 2026.
Greg Maffei, der er direktør for Liberty Media, som ejer Formel 1, forklarer, hvorfor det er lykkedes at nå til enighed.
- Med Formel 1's fortsatte vækstplaner i USA, har vi altid troet på, at hvis vi bød et amerikansk brand som GM Cadillac velkommen til gridden, så kunne det skabe mere værdi og interesse for sporten, siger Maffei.
Ud over Cadillac som et ekstra hold vil General Motors blive fremtidig leverandør af motorer. Det sker dog ikke lige med det samme.
Det forventes, at Cadillac vil køre med Ferrari-motorer de første to sæsoner. Derefter vil General Motors have det hele på plads.
Repræsentanter fra General Motors var på plads ved weekendens grandprix i Las Vegas for at holde samtaler med ledelsen i Formel og Liberty Media.
Det førte til et gennembrud i forhandlingerne, som har varet i længere tid.
General Motors har i flere år arbejdet sammen med Andretti Global for at få et ekstra hold med i Formel 1.
Det sagde ledelsen i Formel 1 nej til, da det blev vurderet, at Andretti-organisationen ikke ville tilføre nok merværdi til sporten.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker