Formel 1 langer ud efter Verstappens jubel i Østrig
Max Verstappen (Red Bull) topper VM-stillingen med et forspring på 18 point til Lewis Hamilton (Mercedes) godt en tredjedel inde i 2021-sæsonen. Foto: Hoch Zwei/Ritzau Scanpix
Hoch Zwei/Ritzau Scanpix
Max Verstappen har fået en reprimande, efter at hollænderen brændte dæk af efter sin sejr på Red Bull Ring.
Den hollandske racerkører Max Verstappen (Red Bull) brændte søndag dæk af efter sin Formel 1-sejr i Østrig.
Mens konkurrenterne fortsat var på banen, valgte Verstappen accelerere kraftigt, hvilket efterlod store mærker i asfalten.
Hollænderen skabte således en farlig situation i målområdet, hvilket har medført en løftet pegefinger til den førende i VM-stillingen. Det fortæller løbsdirektør i Formel 1, Michael Masi.
- Det var ikke en ideel situation, hvilket er årsagen til, at jeg straks forklarede holdet, at den slags ikke vil blive tolereret i fremtiden, siger Michael Masi.
Ifølge Formel 1-reglementet er det tilladt vinderen af et grandprix at fejre en sejr, men fejringen skal ske uden at bringe andre kørere eller officials i fare.
Formel 1-sæsonen fortsætter allerede i den kommende weekend, hvor feltet endnu en gang skal prøve kræfter med Red Bull Ring i østrigske Spielberg.
Max Verstappen topper VM-stillingen efter 8 af sæsonens 23 grandprixer med 156 point foran den regerende verdensmester Lewis Hamilton (Mercedes), der har 138 point.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned