Storsatsende Wolfsburg oplevede lørdag endelig en optur efter en forfærdelig sæsonåbning med tre nederlag i tre kampe. I lørdagens fjerde spillerunde sejrede Wolfsburg hjemme med 2-0 over Hannover.
Både Thomas Kahlenberg og Simon Kjær spillede hele kampen for værterne, og de kunne i anden halvleg se den brasilianske playmaker Diego score til 1-0 og angriberen Edin D?eko til 2-0.
Sejren er meget vigtig for de to danske landsholdsspillere. Simon Kjær har haft en svær begyndelse i Wolfsburgs midterforsvar siden sommerskiftet fra Palermo, mens Kahlenberg længe kun har været reservespiller.
Til gengæld skuffede mestrene fra Bayern München fælt ved kun at spille 0-0 på hjemmebane mod Köln. Dermed er Bayern München, der trods et massivt pres i alle 90 minutter, kun noteret for fem point efter fire spillerunder.
Leon Jessen startede inde for Kaiserslautern, der hjemme spillede 2-2 mod det hidtidige førerhold fra Hoffenheim, som har vundet sæsonens tre første kampe.
Uheldigt for den danske venstre back, så var han impliceret i gæsternes 1-0-føringsmål kort før pausen. Leon Jessen kunne ganske enkelt ikke følge Demba Ba, der spillede bolden videre til Luiz Gustavo, som scorede.
OB's kommende modstander i Europa League-gruppespillet, Stuttgart, sejrede på hjemmebane med hele 7-0 over Borussia Mönchengladbach. Det var Stuttgarts første point i denne sæson.
Fynboerne bør holde et godt øje med den russiske angriber Pavel Pogrebnyak, der scorede hattrick for Stuttgart.
Daniel Jensen sad på bænken i hele hjemmekampen for Werder Bremen, der tabte 0-2 til Mainz, der ikke havde den tidligere Brøndby-angriber Morten "Duncan" Rasmussen i truppen.
Den tidligere FC København-forsvarsspiller Bo Svensson spillede dog hele kampen for Mainz. Det var Mainz' fjerde sejr i de første fire kampe, og med 12 point er holdet i front for Bundesligaen.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde