Forsvarskæmpe vil sætte København på håndboldlandkortet
Kasper Nielsen kan fredag aften få sin debut for Ajax København i landets næstbedste håndboldrække. (Arkivfoto). Foto: Polfoto/Sch?tze Ren?
Polfoto/Sch?tze Ren?
Kasper Nielsen skal både spille og dele ud af sin viden i Ajax, der vil tilbage i toppen af dansk håndbold.
Landets bedste håndboldrække hos herrerne er i øjeblikket domineret af jyske klubber.
Det har Ajax København tænkt sig at lave om på, og i jagten på en tilbagevenden til højeste niveau har holdet tilknyttet den tidligere landsholdskæmpe Kasper Nielsen.
Den 41-årige forsvarsspecialist skal primært bruge sin viden i en arbejdsgruppe, der skal sikre, at Ajax kommer op på et niveau, så holdet kan begå sig i toppen af dansk håndbold.
- Men efter vores mange samtaler blev vi hurtigt klar over, at det trak i "Hulken" (Kasper Nielsen, red.) for også at være med, der hvor det foregår, nede på håndboldbanen, hvor han også har store kompetencer, skriver Ajax i en pressemeddelelse.
Kasper Nielsen kan debutere fredag aften, når Ajax klokken 19 i landets næstbedste række møder TMS Ringsted.
888 Ligaen, der er navnet på landets bedste herrerække, består i denne sæson af 13 jyske klubber og en enkelt fra Fyn.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde