Fortuna Hjørring støder FCN ned fra førstepladsen

Joy Omewa åbnede ballet, da Fortuna Hjørring vandt topbraget mod FC Nordsjælland. (Arkivfoto). Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix

Med 11 udlændinge i startopstillingen slog Fortuna Hjørring på hjemmebane FC Nordsjælland 2-1.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fortuna Hjørring er nyt førerhold i Kvindeligaen.

Det står klart, efter at holdet søndag slog det forsvarende mesterhold FC Nordsjælland 2-1 på hjemmebane efter en tæt affære på en ujævn bane uden mange kvalificerede chancer.

Fortuna stillede med 11 udlændinge fra start, og den japanske midtbanespiller Shiho Matsubara blev med sit første ligamål efter godt en times spil matchvinder.

Både Fortuna og FCN har 27 point efter 11 kampe, men nordjyderne fører an på en bedre målscore, ligesom man også er bedst indbyrdes efter 2-0 i Farum tidligere på sæsonen.

FC Nordsjælland havde tro mod sin spilfilosofi bolden mest i første halvleg, men kun meget sjældent blev det farligt, og holdet blev noteret for nul afslutninger inden for rammen i de første 45 minutter.

Værterne havde mere at byde ind med, og efter 42 minutter gav det også en scoring. En flad fejlpasning fra FCN-keeperen fandt Fortunas Ariel Young midt på banen, og hun slog den straks højt frem mod Joy Omewa.

Den nigerianske angriber kvitterede med en god tæmning og en kølig afslutning.

1-0 ved pausen, blev hurtigt til 1-1 i anden halvleg, da FCN for første gang lykkedes med sit småspil, og den 20-årige offensivspiller Anna Walter scorede resolut.

Glæden varede i ti minutter. En ny skæv aflevering i FCN's forsvarszone blev opsnappet og forvandlet til et indlæg, som havnede hos den lille Matsubara, som med hjælp af en afretning gjorde det til 2-1.

FCN intensiverede sit pres i slutfasen, men fik ikke meget ud af det. I stedet var Fortuna et par gange tæt på at lukke kampen.

/ritzau/