Frækt straffespark giver AaB liv i overlevelseskampen
Allan Sousa scorer frækt på straffespark til slutresultatet 1-0 mod Lyngby. Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Der skulle et frækt eksekveret straffespark til at give AaB sejren i bundkampen hjemme mod Lyngby.
AaB vandt hjemme med 1-0 mod Lyngby BK i en ellers uskøn fodboldkamp mellem de to bundpropper i Superligaen.
Hvis der findes et typisk kampbillede i et bundopgør, var kampen på Aalborg Portland Park mellem AaB og Lyngby et godt bud på, hvordan det kan se ud.
Nervøsitet, fejl, få målchancer og dårlig boldomgang var nogle af hovedingredienserne i opgøret. Det var tydeligt fra kampens start, at der var meget på spil for Superligaens to dårligst placerede mandskaber.
Lyngby var farligst og marginalt bedre end AaB i første halvleg, men det skyldtes i høj grad de mange dårlige beslutninger fra hjemmeholdet.
De sidste 45 minutter blev dermed mere åbne, hvor Lyngby var tæt på at udnytte flere omstillinger, men uden held.
I anden halvleg kom der mere offensiv energi i AaB-spillerne med hjælp fra frustration over dommeren Morten Krogh og tilskuernes tilskyndelse til at ville se mere fra hjemmeholdet.
Netop dommeren kom i fokus, da AaB's sejrsmål faldt efter straffespark.
Første halvleg var begivenhedsfattig, men mod slutningen skabte Lyngby tre chancer hovedsageligt forårsaget af AaB-fejl, men kun én gang måtte AaB-målmand Nico Mantl vise sine kvaliteter.
AaB’s eneste chance i første halvleg kom også efter en fejl. AaB-offensivspilleren Louka Prip misbrugte dog den halve foræring.
Anden halvleg var omend endnu mere chancefattig end første halvleg, og der skulle et straffespark til for at få den længe ventede scoring.
Straffesparket blev tildelt AaB efter VAR-gennemsyn. AaB-kanten Allan Sousa løftede kækt bolden i mål fra 11-meterpletten.
AaB overtager dermed Lyngbys plads som næstsidst i kvalifikationsspillet. Holdet er fire point efter AC Horsens, der ligger lige over nedrykningspladserne. Lyngby er seks point efter Horsens med fem kampe igen.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde