Frankrig må undvære skadet målmand til VM
Sidste spillerunde i den franske fodboldliga blev så uheldig som den kunne blive for Olympique Marseilles franske landsholdsmålmand Steve Mandanda, som misser VM-slutrunden.
Målmanden blev skadet i nakken i en kollision med en modstander fra Guingamp, og må nu vente endnu en periode på eventuelt at få flere end sine foreløbigt 16 landskampe for Frankrig.
Klubben meddeler, at Mandanda nu skal bruge tre ugers pause og derefter tre ugers genoptræning før han kan spille fodbold igen.
Dermed må han se VM-slutrunden i Brasilien fra tv-skærmen.
Steve Mandanda var udset til posten som andenmålmand efter Hugo Lloris.
- Jeg er ked af at måtte meddele, at jeg ikke bliver i stand til at deltage i VM, siger målmanden selv på twitter.
I stedet er udtaget Stephane Ruffier fra Saint Etienne.
Frankrig mangler testkampe mod Norge, Paraguay og Jamaica inden nationens første VM-kamp mod Honduras den 15. juni.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub