Det franske fodboldlandshold er gået i strejke ved VM i fodbold.
Vittige sjæle vil måske hævde, at holdet har strejket under hele slutrunden i Sydafrika, men søndag blev det helt officielt, da holdet nægtede at gennemføre et træningspas i Knysna.
Det sker angiveligt i protest mod hjemsendelsen af Chelsea-angriberen Nicolas Anelka, som lørdag blev smidt ud af den franske VM-trup.
Den franske trup har ifølge nyhedsbureauet AFP skrevet et brev, som søndag blev læst op af landstræner Raymond Domenech, som også er i centrum for affæren.
Det var efter et skænderi mellem Anelka og Domenech i pausen af torsdagens 0-2-kamp mod Mexico, at Anelka blev sendt hjem fra VM.
Angriberen sagde ifølge den franske avis L'Equipe "rend mig, din beskidte søn af en luder" til træneren, hvilket Anelka senere har benægtet. Han har dog indrømmet at have skændtes med Domenech.
Frankrig har blot et point efter to kampe i VM's gruppe A.
Holdet skal i sin sidste kamp tirsdag besejre Sydafrika stort og samtidig håbe, at den anden kamp mellem Mexico og Uruguay ikke ender uafgjort.
Ellers er Frankrig ude af VM efter gruppespillet.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde