Frans Nielsen stoppede negativ Islanders-stime
Sejren var kærkommen og faldt på et tørt sted, da New York Islanders natten til fredag dansk tid besejrede New York Rangers med 4-3 efter straffeslag i NHL-ligaen i ishockey.
Ikke alene besejrede Islanders sine største rivaler, det var også den første sejr efter en serie på fem nederlag i træk.
Danske Frans Nielsen havde en helt afgørende stav med i sejren, idet han scorede på det første af de to Islanders-straffeslag, der gav holdet begge point. John Tavares scorede på det andet.
Nielsen afveg for en gangs skyld fra sin ellers så effektive baghåndsfinte og tog fusen på Rangers-målmand Martin Biron, da han afsluttede langt ude fra og placerede pucken mellem benene på sin direkte modspiller.
Frans Nielsen har indtil videre scoret på 24 forsøg af 39 i NHL-sammenhæng, hvilket giver ham en scoringsprocent på 61,5.
Det er næstbedst blandt alle aktive spillere i ligaen med mere end 10 forsøg. Kun Matt Hendricks fra Washington Capitals har med 8 mål på 12 forsøg en bedre statistik.
Mikkel Bødker og Phoenix Coyotes tabte 0-3 i nattens kamp mod Nashville Predators, mens Lars Eller og Montreal Canadiens besejrede Florida Panthers med 1-0.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker