Fransk reserve undskylder for grin under et minuts stilhed
Jean Clair Todibo måtte mandag forklare sig foran den franske presse. Foto: Franck Fife/Ritzau Scanpix
Jean-Clair Todibo forklarer, at han kom til grine nervøst, da der var stilhed til minde for krigsofre.
Nice-spilleren Jean-Clair Todibo kom ikke på banen for Frankrig i fredagens EM-kvalifikationskamp på udebane mod Holland, men alligevel har han fået stor opmærksomhed i dagene efter den franske 2-1-sejr.
Forklaringen er, at han fra sin plads på bænken grinede, da der før kampen blev afholdt et minuts stilhed for ofrene i krigen mellem Israel og Hamas samt en fransk skolelærer, der blev dræbt i et knivoverfald.
Mandag undskylder den 23-årige Todibo for episoden.
- Jeg vil gerne udtrykke mig i forhold til omfanget og fortolkningen af situationen, som er ret skør, indleder Jean-Clair Todibo ifølge nyhedsbureauet AFP.
- Jeg grinede nervøst under dette minuts stilhed, men jeg gjorde på ingen måde grin med den nuværende situation. Konteksten var usædvanlig. Vi var blandt rivaliserende fans, der lavede jokes, og derfor kom den nervøse latter.
- Jeg vil gerne undskylde over for alle de mennesker, som jeg kunne have fornærmet. Det er det mindste, jeg kan gøre. Lad der ikke være nogen tvivl om det, lyder det fra forsvarsspilleren.
Det Franske Fodboldforbunds (FFF) etiske råd havde forinden bedt om en forklaring fra Todibo, og rådet forbeholder sig retten til at indbringe sagen for forbundets disciplinærudvalg.
Frankrig spiller tirsdag aften testkamp hjemme mod Skotland, der ligesom Frankrig har sikret sin billet til næste års EM-slutrunde.
Todibo er noteret for en enkelt A-landskamp for Frankrig.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker