Franske drømmemål nedlægger Holland
Det franske fodboldlandshold virker til at være i langt bedre forfatning op til sommerens VM i Brasilien, end det var tilfældet ved de seneste skuffelser ved både EM i 2012 og VM i 2010.
Onsdag aften målte holdet sig med en af de andre VM-favoritter Holland, og hjemme på Stade de France løste Frankrig opgaven med en sejr på 2-0.
Det var to scoringer i første halvleg, der grundlagde den franske sejr. 1-0-målet faldt efter en fremragende detalje i det 32. minut.
Den formstærke Real Madrid-forward Karim Benzema modtog en hoppende bold på kanten af straffesparksfeltet, og i medløb kanonerede han bolden over i det modsatte hjørne til 1-0.
Målet til 2-0 var mindst lige så smukt. Mathieu Valbuena serverede et indlæg til Paris Saint-Germain-spilleren Blaise Matuidi, der på akrobatisk vis helflugtede bolden i nettet fire minutter før pausen.
Derfra cruisede Frankrig sejren hjem, mens Holland ikke havde noget modsvar.
Ved sommerens slutrunde er Frankrig i gruppe med Schweiz, Ecuador og Honduras, mens Holland tørner sammen med Spanien, Chile og Australien i turneringens første fase.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker