Franskmænd hyrer Ancelotti som ny træner

Paris Saint-Germain præsenterede fredag Carlo Ancelotti som ny træner i den franske topklub.

Den 52-årige italiener, der blev fyret i engelske Chelsea i maj, har fået en aftale på to et halvt år i hovedstadsklubben, der aktuelt topper den bedste fodboldrække i Frankrig.

Ansættelsen af Ancelotti betyder også, at der ikke længere er plads til Antoine Kombouare på trænerbænken.

Kort før pressemødet med Ancelotti valgte klubben at stoppe samarbejdet med 48-årige Kombouare, der godt nok har ført PSG til tops i ligaen, men som samtidig har fejlet i Europa.

PSG blev i december slået ud af Europa Leagues gruppespil, hvilket sandsynligvis blev kostbart for den nu tidligere træner.

Carlo Ancelotti har tidligere selv taget afstand fra rygterne, der har sendt ham i retning af den franske topklub. I stedet har han fastslået, at hans fremtid lå i den engelske Premier League.

PSG er ejet af Qatar Sports Investments, og det nye ejerskab har ført til massive investeringer i nye spillere. Det er også ventet, at PSG vil være aktiv på transfermarkedet denne vinter.

Senest er David Beckham og Carlos Tévez blevet sat i forbindelse med den franske topklub.

/ritzau/

Paris Saint-Germain har ansat den tidligere Chelsea-manager Carlo Ancelotti som ny træner.

Offentliggjort Sidst opdateret