Frederik Løchte kikser kvalifikationen

Topseedede Caroline Wozniacki bliver ene om at repræsentere de danske farver, når Australian Open, årets første Grand Slam-turnering i tennis, indledes mandag.

Det lykkedes ikke for Frederik Løchte Nielsen at kvalificere sig til mændenes turnering.

I én af kvalifikationsfinalerne i Melbourne blev danskeren lørdag morgen, dansk tid, besejret 7-5, 3-6, 6-3 af Nicolas Mahut fra Frankrig.

Franskmanden lagde ud som lyn og torden, da han bragte sig foran 5-0 i det afgørende tredje sæt.

Frederik Løchte lod sig dog ikke slå ud og kæmpede bravt for sin chance, men måtte alligevel konstatere, at han fortsat har sin første deltagelse i en Grand Slam-turnering til gode.

Danmarks bedste mandlige spiller var også tæt på i 2007. Her tabte han kvalifikationsfinalen om at komme med i Wimbledon.

/ritzau/

Frederik Løchte Nielsen kommer ikke med i hovedturneringen i Australian Open efter nederlag til franskmand.

Offentliggjort Sidst opdateret