Frederik Vesti har kørt sit sidste løb i Formel 2
Frederik Vesti kommer ikke til at køre flere løb i Formel 2, siger den danske racerkører lørdag aften. (Arkivfoto). Foto: Jonas Olufson/Ritzau Scanpix
Det bliver ikke i Formel 2, at Frederik Vesti kommer til at boltre sig i den kommende sæson.
Målet er Formel 1 i 2025. Af samme grund er planen ikke at køre flere løb i Formel 2.
Det siger den danske racerkører Frederik Vesti, der lørdag aften var med til gallashowet Sport 2023 i Herning.
- Det kommende år bliver meget anderledes. Jeg kommer ikke til at køre Formel 2, siger Frederik Vesti til B.T.
I sidste sæson var Frederik Vesti tæt på at vinde VM-mesterskabet i Formel 2, men det glippede til slut.
Det er uvist, hvad Frederik Vesti skal foretage sig i 2024, men han har et mål i nær fremtid.
- Målet er, at jeg skal køre Formel 1 i 2025. Jeg vil kæmpe rigtig hårdt for, at det kommer til at ske, siger Frederik Vesti til B.T.
Vesti, der lige nu er testkører for Formel 1-mandskabet Mercedes, oplyser, at planerne for den kommende sæson snart vil blive offentliggjort.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned