Frederikshavn sender kvartfinale ud i afgørende duel
Esbjerg Energy havde masser af chancer, men fik først udlignet til sidst i den regulære spilletid mod Frederikshavn White Hawks. I overtiden vandt Frederikshavn dog alligevel. Foto: René Schütze/Ritzau Scanpix
René Schütze/Ritzau Scanpix
Der skal en syvende kamp til at afgøre kvartfinaleduellen mellem Frederikshavn og Esbjerg i Metal Ligaen.
En syvende kamp skal afgøre kvartfinaleserien mellem ishockeyholdene Frederikshavn White Hawks og Esbjerg Energy.
Det står klart, efter at nordjyderne tirsdag aften under maksimalt pres vandt 3-2 på egen is og udlignede til 3-3 i kampe.
Esbjerg vadede i chancer og fik udlignet til sidst i den regulære spilletid, men i overtiden blev Christopher Frederiksen helten for hjemmeholdet.
Nu skal et opgør fredag afgøre, hvem der snupper den sidste semifinalebillet i Metal Ligaen.
Rungsted Seier Capital, Aalborg Pirates og Sønderjyske har allerede spillet sig videre fra de øvrige kvartfinaler.
Første periode af tirsdagens kamp i Frederikshavn bød på højt tempo og masser af intensitet.
Frederikshavns Jesper Jensen bragte efter otte minutter værterne på 1-0 med et skud, der blev rettet af.
Allerede inden for samme minut udlignede Esbjerg imidlertid, da David Madsen fra en spids vinkel scorede til 1-1.
Esbjerg havde flest chancer og pressede hårdt på i anden periode, men Frederikshavn var skarpest. Sebastian Brinkman bragte Frederikshavn foran for anden gang, og så øjnede hjemmeholdet en sejr.
Vestjyderne fortsatte med at presse Frederikshavn i bund, men marginalerne var i flere tilfælde med værterne, der også kunne takke målmand Filip Larsson, som diskede op med flere store redninger.
Esbjerg førte skudstatistikken 43-17, men først med 23 sekunder igen lykkedes det at udligne. Christian Wejse skød pucken mellem benene på Larsson, og kampen skulle i overtid.
Så skulle der ellers spilles, til der blev scoret. Christopher Frederiksen blev matchvinder med en scoring fra en svær vinkel, men først efter en lang videogennemgang blev scoringen godkendt.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker