French Open-mester kæmper sig videre i Australian Open
Barbora Krejcikova jubler efter at have sendt Jelena Ostapenko ud i tredje runde af Australian Open. I fjerde runde skal tjekken op mod Victoria Azarenka. Foto: Andy Brownbill/Ritzau Scanpix
Andy Brownbill/Ritzau Scanpix
Barbora Krejcikova fra Tjekkiet var i problemer i kamp mod lettisk spiller, men fik vendt truende nederlag.
Barbora Krejcikova fra Tjekkiet er videre til fjerde runde i Australian Open efter en sejr på 2-6, 6-4, 6-4 over Jelena Ostapenko fra Letland.
Krejcikov, der i 2021 vandt French Open, er seedet til at nå semifinalen i grand slam-turneringen i Melbourne, men hun var tæt på at ryge ud i kampen mod Ostapenko, der også har en grand slam-titel på sit cv - French Open i 2017.
Første sæt vandt Ostapenko i overbevisende stil, og i andet sæt var hun foran 3-1, før Krejcikova svarede igen ved at bryde modstanderens serv to gange og vinde sættet.
I det afgørende tredje sæt lagde Krejcikova ud med at bryde Ostapenkos serv og sikrede sig en plads i fjerde runde ved at vinde 6-4.
- Dagens kamp var virkelig hård og virkelig svær. Jeg måtte grave dybt for at få denne sejr, siger Krejcikova.
I fjerde runde skal hun op mod Victoria Azarenka fra Hviderusland. Den tidligere verdensetter besejrede i sin kamp natten til fredag dansk tid Elina Svitolina 6-0, 6-2.
Seneste artikler
Uligheden bør på dagsordenen
Henstilling fra politiet hjalp ikke: Truede kvinde to gange
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker