Frit spil mod rækkens duks

Amalie Wulff og NFH er underdog, når de i aften møder rækkens tophold Odense på udebane. Foto: Claus Hansen

Kamp onsdag aften: NFH er uden sejr i de sidste seks besøg hos topholdet Odense

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING Når NFH i aften løber på banen i Sydbank Arena mod topholdet Odense er det med bevidstheden om, at ingen forventer, at falstringerne får point(s) mod det fynske mandskab.

De forsvarende mestre fører Håndboldligaen suverænt. Fynboerne har i denne sæson vundet rub og stub på hjemmebane og kun smidt to point til Team Esbjerg, der ligner den eneste reelle medbejler til DM-titlen i år.

Gratis kamp

- Jeg vil betegne det som en gratis kamp, hvor vi har alt at vinde og absolut intet at tabe, pointerer NFH's cheftræner Jakob Larsen.

- Men det betyder ikke, at vi giver op på forhånd. Selvfølgelig vil vi forsøge at drille favoritterne, siger Jakob Larsen.

- Men der er forskel på at have pres på sig i en afgørende kamp, der skal vindes, og så den nuværende situation, hvor vi godt kan tåle at tabe kampen, påpeger NFH-træneren.

Det er længe siden

NFH har ikke vundet i Odense Idrætshal i de sidste seks kampe. Senest tabte falstringerne pokalfinalen 26-32 i juni i fjor. Men Kristina "Mulle" Kristiansen & co. møder op med tanken fuld af selvtillid efter tre sejre på stribe og et avancement til femtepladsen.

- Vi skal forsøge at fastholde momentum, men ingen tvivl om, at det bliver svært mod rækkens bedste defensiv, erkender Jakob Larsen.

NFH har i de seneste kampe haft stor succes med syv mod seks-spillet med en forbløffende lille spildprocent, men om falstringerne vil åbne med denne angrebs-taktik mod Odense, har træneren endnu ikke afgjort.

Jakob Larsen tøver dog ikke med at tilskrive den offensive succes den norske playmaker Mia Svele, der for nylig er vendt tilbage efter sin langvarige korsbåndsskade.

Skarp og solid

- Hun tilfører holdet skarphed og soliditet, som smitter af på de øvrige spillere, siger Jakob Larsen.

Aftenens modstander har sikkert luret NFH's taktiske udspil, og derfor overvejer Jakob Larsen forskellige varianter af både det ordinære og ekstraordinære angrebsspil.

- Der skal altid være noget at gribe efter i værktøjskassen, lyder det hemmelighedsfuldt fra NFH-træneren.

Inden opgøret mod topholdet indtager NFH femtepladsen, og det er også den placering, som falstringerne sigter efter, når grundspillet slutter medio marts.

- Det handler jo først og fremmest om at komme med i slutspillet, men det er en klar fordel at slutte på femtepladsen, idet man så starter med nummer fire på hjemmebane, fortæller Jakob Larsen.

NFH stiller med uændret skadesfri trup til opgøret, der begynder kl. 20:00 og vises direkte på TV2 Sport.