Froome: Næste enkeltstart bliver meget mere lige
Foto: Nils Meilvang /Scanpix
Nils Meilvang /Scanpix
På Tour de France' første enkeltstart satte Chris Froome (Sky) sine værste konkurrenter eftertrykkeligt på plads.
Han distancerede blandt andre Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) og Alejandro Valverde (Movistar) med mere end to minutter, så de nu synes håbløst ude af kampen om den samlede sejr.
Men meget kan ske i løbets sidste uge, hvor der venter fem hårde etaper i Alperne.
Og selvom der kommer endnu en enkeltstart, kommer Froome ikke til at sætte det hele på plads der - siger han selv.
- Første enkeltstart var den, hvor jeg kunne vinde mest tid på mine rivaler. Den næste består groft sagt af to stigninger og to nedkørsler.
- Det vil være en fordel for ægte bjergryttere. Den ser jeg som mere balanceret i forhold til de ryttere, der kører klassement, siger Chris Froome.
Den britiske Sky-kaptajn har tilsyneladende været den stærkeste i bjergene indtil videre. Han satte i hvert fald alle andre på plads på den første bjergetape, hvor han kørte alene til mål.
Nu glæder han sig til at komme videre til Alperne, som rammes igen søndag, hvor etapen slutter på Mont Ventoux.
- For at være ærlig har jeg ikke tænkt så meget på den etape. Jeg må bare prøve at komme igennem de næste par dage, så godt jeg kan. Men jeg ser meget frem til, at det igen går opad, siger Froome.
Sky-rytteren fører løbet med 3,25 minutter til Alejandro Valverde og 3,37 til Bauke Mollema (Belkin).
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde