Der er overhængende fare for, at søndagens forårspremiere i SAS Ligaen mellem HB Køge og Silkeborg IF må udsættes på grund af frost. Der træffes afgørelse om banen i Herfølge senere onsdag, og hvis ikke banen er blevet væsentlig bedre, end den var tirsdag, så ser det skidt ud.
- Ja, så kan vi ikke spille. Men lad os nu se. Det er som om, at den hele tiden bliver bedre, siger HB Køges sportschef, Per Rud, til Ekstra Bladet.
I modstanderlejren er Silkeborgs træner, Troels Bech, bange for, at en aflysning af kampen mod HB Køge vil presse et i forvejen tæt forårsprogram for de jyske oprykkere og foreslår derfor et alternativ.
- Det afgørende er, at kampen spilles så hurtigt som muligt, og hvis det betyder, at vi må spille på en kunststofbane, så er det fint nok for mig, siger Troels Bech til Ekstra Bladet.
- Med det forårsprogram, vi har udsigt til, er det helt utåleligt, hvis vi skal have presset en kamp ind på et senere tidspunkt, siger han.
De resterende forårspremierer i SAS Ligaen ser på trods af frostvejret alle ud til at blive gennemført.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde