Frosten kan spolere engelsk julefodbold

Premier League-kampen mellem Blackburn og Liverpool søndag den 26. december er allerede nu i fare for at blive aflyst på grund af vintervejret i England.

Det fortæller Blackburn-formand Karl Oyston, da Blackburn ikke har varme i banen.

- Vi kan næsten garantere, at banen vil være til at spille på, men når vi fjerner overdækningspladerne, så ved vi ikke, om banen vil nå at fryse helt ned, inden kampen er færdig, siger Karl Oyston.

- Vi diskuterer det med Premier League for at høre deres synspunkt og normale procedure, fortæller Blackburn-formanden.

I weekenden blev syv kampe udsat i England bedste fodboldrække, og fortsætter snevejret, så kan det medføre endnu flere aflysninger.

Premier League fortsætter julen og nytåret over uden pause. Der er således planlagt en spillerunde den 26.-27. december, endnu en runde den 28.-29. december, inden der spilles to runder efter nytår den 1.-2. januar og den 4.-5. januar.

/ritzau/

Vintervejret i England kan få betydning for julefodbolden i Premier League. Blackburn-Liverpool er i fare.

Offentliggjort Sidst opdateret