Frustreret Magnussen valgte forkerte dæk i kvalifikation
Kevin Magnussen skuffede med 16.-bedste tid i lørdagens kvalifikation. Foto: /ritzau/AP/Luca Bruno
/ritzau/AP/Luca Bruno
Kevin Magnussen ærgrer sig over forkert dækvalg på lørdagens italienske Formel 1-kvalifikation.
Kevin Magnussen (Haas) måtte nøjes med 16.-bedste tid, da Formel 1-feltet lørdag kørte kvalifikation forud for Italiens Grand Prix søndag.
Kvalifikationen var præget at et voldsomt regnvejr, og den danske racerkører valgte de forkerte dæk til forholdene.
Det siger han selv umiddelbart efter lørdagens kvalifikation.
- Jeg kørte i pit for at få intermediate dæk på, men det fungerede ikke. Vi kunne ikke få varme i dækkene overhovedet.
- Det var mit valg at gå på intermediate dæk. Jeg så, at der var mange andre, der gjorde det, så det ville jeg også, siger Magnussen til TV3 sport.
Intermediate er en af de dæktyper, der har mønster i dækket, og som derfor er velegnet under våde forhold. Alternativet til intermediate dæk er de såkaldte wet dæk, der også egner sig, når det regner.
Trods den skuffende kvalifikation har Magnussen en startplacering som nummer 11 på grund af en række placeringsstraffe hos andre kørere.
- Men det laver ikke om på, at vi ikke gjorde det særlig godt i dag. Så jeg er ikke tilfreds af den grund, men det pynter da på det, siger han.
Magnussens holdkammerat, Romain Grosjean, udgik af løbet, efter at han kørte af banen i begyndelsen af lørdagens kvalifikation. Grosjean mente også, at det var for farligt at køre i den silende italienske regn.
Den holdning deler Kevin Magnussen dog ikke.
- Jeg synes ikke, det var for farligt på noget tidspunkt. Det eneste, der kan siges, er, at jeg valgte de forkerte dæk til forholdene, og det er irriterende.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde