Fuglsang fuld af selvtillid: Tror på avancement onsdag

Jakob Fuglsang har grund til selvtillid før onsdagens første enkeltstart i Tour de France.

Offentliggjort Sidst opdateret

Selvom danskeren til sin store ærgrelse lige akkurat blev slået i en duel om etapesejren søndag, har han siden fundet ud af, at han var noget stærkere end løbets favoritter på den sidste etape i Pyrenæerne.

Det kom for en dag, da han efterfølgende talte med sin tidligere holdkammerat Andy Schleck, der sad i den favoritgruppe, der jagtede udbryderduoen med Fuglsang og den senere etapevinder Daniel Martin.

- Andy forklarede, at Valverde havde sagt til sin holdkammerat Quintana, at han skulle sætte farten lidt ned, for han var på grænsen.

- Det er selvfølgelig godt, og så må jeg bare håbe, at jeg har flere af den slags dage, når vi kommer længere hen i løbet, siger Fuglsang.

- Det er helt sikkert fedt. Jeg føler, at det går rigtig godt - måske næsten for godt. Der er stadig lang vej. Jeg er optimistisk og ser frem mod enkeltstarten og derefter Alperne.

Den danske kaptajn på Astana-holdet ligger nummer 12 i klassementet, og han er dermed tæt på sit mål om top-10.

Planen er, at han efter onsdagens 33 kilometer enkeltstart skal være at finde blandt de 10 bedste.

- Jeg håber, at jeg i morgen kan køre mig ind i top-10. Jeg tror også, at chancerne er forholdsvist gode, men nu må vi se, når resultatet foreligger efter enkeltstarten.

Fuglsang har tidligere oplevet svære dage i løbet af tre uger lange etapeløb, og han gruer en smule for Tourens tredje uge i Alperne, hvor den står på mange hårde bjergetaper.

- Det ligger lidt i baghovedet. Da jeg kørte klassement i Vueltaen, var det tredje uge, der dræbte mig mest. Det gik godt i de første to uger, men jeg var træt på de stejle, korte afslutninger til slut i løbet.

- Men i forhold til den Vuelta har jeg i år kun kørt Criterium du Dauphiné, mens jeg dengang havde kørt Touren og fuldt program inden Vueltaen. Jeg tror på, at jeg denne gang stadig har noget i benene til den sidste uge, siger Jakob Fuglsang.

/ritzau/