Fuglsang går efter kongeetaperne

Jakob Fuglsangs drøm om en topplacering i Vuelta a España forsvandt med styrtet på 4. etape. Men Team Saxo Banks danske talent har ikke opgivet at levere et stort resultat, og derfor vil han ud og forsøge noget spektakulært på de tre store bjergetaper, som feltet rammer fredag, lørdag og søndag.

- Jeg vil da prøve noget. Helt sikkert. Det er i bjergene, at jeg er bedst kørende. Og derfor bliver det nok lidt nemmere at komme i udbrud for mig på sådan nogle etaper fremfor på andre. Og jeg vil da se, om ikke jeg kan slå til på en af de tre hårde, siger Jakob Fuglsang.

Alle tre etaper slutter opad, og kan Fuglsang ikke slippe af sted fra favoritterne, så følger han dem til dørs.

- Hvis ikke jeg kan komme af sted på en af de tre dage, bliver målet at sidde med de store opad: Ivan Basso, Alejandro Valverde, Robert Gesink. Jeg kan så måske ikke køre fra dem og vinde etapen, men jeg kan måske køre med dem, og det vil også være godt. Jeg vil ud og lave et godt resultat, også selvom det måske ikke bliver til en etapesejr, siger Fuglsang.

/ritzau/

Team Saxo Banks Jakob Fuglsang har sat næsen op efter at levere et topresultat på en af de tre kommende store bjergetaper i Vuelta a España.

Offentliggjort Sidst opdateret