Fuglsang kogte over i varmen: Formen er god
Jakob Fuglsang var i en periode alene i front i Strade Bianche, men endte med at blive nummer fem. Foto: Marco Bertorello/Ritzau Scanpix
Marco Bertorello/Ritzau Scanpix
Jakob Fuglsang gik efter sejren i Strade Bianche, men endte med at løbe tør for kræfter.
Jakob Fuglsang lignede længe en favorit til at vinde Strade Bianche, da det første World Tour-cykelløb efter coronapausen lørdag blev kørt.
Den danske Astana-rytter var med til sidst, men gik i stå i den italienske varme, da det hele skulle afgøres.
- Gav alt, men betalte en høj pris i varmen og blev overophedet, da jeg pressede på. Min form er god, og det var dejligt at få bekræftet.
- Det var også dejligt at komme tilbage og køre igen, selv under disse ekstreme forhold (40 grader), skriver Fuglsang på Instagram.
Wout van Aert (Jumbo-Visma) tog sejren efter at have stukket af mod slutningen.
Jakob Fuglsang, der tidligere i løbet lå alene i front, kunne ikke følge med og endte med at komme i mål små tre minutter efter den vindende belgier som nummer fem.
Der blev lørdag også kørt Strade Bianche på kvindesiden lørdag. Her blev danske Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ) nummer syv.
Efter at stribevis af cykelløb blev aflyst i foråret og først på sommeren, skal der nu køres en masse i sensommeren og efteråret.
Blandt andet skal de store etapeløb i Frankrig, Spanien og Italien afvikles, og det samme skal en lang række klassikere.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker