Fugslang forsvarede trøjen

Jakob Fuglsang bevarede den gule førertrøje i cykelløbet Post Danmark Rundt. Italieneren Maurizio Biondi vandt enkeltstarten.

Den forsvarende mester Jakob Fuglsang er fortsat i gult, når Post Danmark Rundt-feltet søndag begiver sig ud på sjette og sidste etape. Men det holdt hårdt, for italienske Maurizio Biondi vandt lørdagens enkeltstart og kørte sig helt op i nærheden af danskeren i den samlede stilling, hvor Fuglsang nu kun er tre sekunder foran Biondi.
Inden enkeltstarten havde Fuglsang et forspring på 12 sekunder til nummer to, holdkammeraten fra Team Saxo Bank Matti Breschel. Vigtigere var det dog, at der var langt ned til de bedste enkeltstartsspecialister som den litauiske mester Ignatas Konolovas, letten Aleksejs Saramotins og så altså Biondi, der fyrede kanonen af og kun brugte 18,28 minutter på at tilbagelægge de 15,5 kilometer og dermed vandt med en imponerende margen på 28 sekunder til nummer to, Saramotins.
Fuglsang, der normalt er bedre til at køre opad end mod tiden, pressede sig selv til det yderste og fik klemt sig ind over stregen i tiden 18,58 minutter.
Sidste etape begynder i Ringsted og afsluttes søndag eftermiddag på en rundstrækning på Frederiksberg.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret