Fyret FCN-træner forstår ny ejer: Havde gjort det samme
Olafur Kristjansson ville nok også vælge "sin egen mand" som cheftræner, hvis han havde købt en fodboldklub.
Den fyrede FC Nordsjælland-træner Olafur Kristjansson har forståelse for, at klubbens nye ejere har valgt at afskedige ham.
Den 47-årige islænding blev for en uge siden fyret og erstattet med Kasper Hjulmand, da investorgruppen Pathway Group overtog klubben fra den mangeårige klubejer Allan K. Petersen.
- Det var meget hektisk lige at møde på arbejde og så få beskeden.
- Men jeg har et eller andet sted forståelse for, at nye ejere vil have en ny træner. Sådan er vilkårene, siger Olafur Kristjansson til tipsbladet.dk.
- Allan solgte klubben, og de nye ejere er i deres gode ret til at bestemme, hvem de vil have med i de fremtidige planer.
- Hvis det var mig, der havde købt klubben, havde jeg nok også valgt min egen mand, siger islændingen.
Olafur Kristjansson nåede at stå i spidsen for Farum-klubben i 18 måneder, efter at han overtog ansvaret i sommeren 2014 fra Kasper Hjulmand.
FCN opnåede i sidste sæson en sjetteplads i Alka Superligaen. Aktuelt indtager holdet ottendepladsen.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker