Der var spænding til det sidste, da Peter Gade som forsvarende mester i herresingle ved Korean Open spillede sig videre til semifinalerne i turneringen. Danskeren måtte ud i tre sæt mod den femteseedede koreaner Park Sung Hwan, som han besejrede 17-21, 21-16, 22-20.
Efter 75 minutters spil var de to spillere helt lige. Begge havde vundet et sæt, og stillingen var 18-18. Gade vandt de to næste bolde og tilkæmpede sig to matchbolde, men koreaneren fik udlignet. Tredje gang lykkedes imidlertid for Gade, der møder kineseren Chen Long i lørdagens semifinale.
Forinden var de danske verdensmestre i mixeddouble, Kamilla Rytter Juhl og Thomas Laybourn, blevet slået ud af turneringen. Det syvendeseedede par tabte 12-21, 15-21 til de useedede kinesere Tao Jiaming og Zhang Yawen.
De eneste tilbageværende danskere i turneringen, ud over Peter Gade, er dermed herredoublen bestående af Mathias Boe og Carsten Mogensen. De andenseedede danskere lukker fredagens spil af med et opgør mod Cai Yun og Fu Haifeng fra Kina.
Dermed har to af de tre danske vindere fra 2009 stadig mulighed for at gentage triumfen fra sidste år. Kun Tine Rasmussen, der røg ud af turneringen tidligere på ugen, kan ikke længere forsvare sin titel.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde