Gareth Bale sidder på bænken mod Galatasaray
Real Madrids træner Carlo Ancelotti indleder Champions League uden den mand, som kaldes verdens dyreste indkøb.
Gareth Bale har haft en skidt optakt til denne sæson, og er endnu ikke i form. Derfor starter han ikke på banen for Real Madrid i aftenens Champions League-kamp mod Galatasaray i Istanbul.
Waliseren spillede også kun en times tid i sin debut for Real Madrid i den forgangne weekend. Det var alligevel nok for ham til at score sit første mål i debuten.
Efter den kamp sagde Carlo Ancelotti, at Gareth Bale formentlig ikke kunne spille en hel kamp i Champions League, men han havde ikke afgjort, om han ville bruge Bale fra start eller som indskifter.
Real Madrid betalte angiveligt tæt ved 100 millioner euro - 745 millioner kroner - for waliseren i Tottenham.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned