Ghana-træner var splittet efter sejr

Ghanas træner, Milovan Rajevac, var en splittet mand, efter hans hold havde besejret Serbien ved VM i fodbold. Rajevac er nemlig serber, og dermed var han med til at give sine landsmænd en skidt start på turneringen.

- Rent professionelt er det en stor sejr for mig, men jeg har ondt af det serbiske mandskab. Jeg kender mange af spillerne godt, og jeg kunne se, hvor kede af det de var efter kampen, sagde Milovan Rajevac efter opgøret, som Ghana vandt med 1-0.

Ghanas mål blev scoret på et straffespark begået af Zdravko Kuzmanovic, der helt unødvendigt slog til bolden med hånden. Derfor var Kuzmanovic også helt nede i kulkælderen efter kampen.

- Jeg håber, at mine holdkammerater kan tilgive mig. Jeg prøvede at nå bolden med mit hoved, men den ramte min hånd. Det var en fejl af mig, og alt, hvad jeg kan sige, er undskyld, lød det fra Kuzmanovic.

/ritzau/

Ghanas træner var glad efter sejren over Serbien. Men han havde svært ved at juble, for det var hans egne landsmænd, han havde været med til at besejre.

Offentliggjort Sidst opdateret