Ghanas landsholdsspillere var i chok efter det bitre nederlag til Uruguay i VM-kvartfinalen i Sydafrika.
- Vi er ikke glade for at gå ud i denne del af turneringen, siger forsvarsspilleren John Pantsil om kampen, der blev tabt 4-2 i straffesparkturneringen, efter kampen endte 1-1 efter forlænget spilletid.
- Jeg ved ikke, hvad der gik galt. Vi var uheldige, konstaterer Pantsil.
Ghana havde en oplagt chance for at blive det første afrikanske hold, der når videre til semifinalen ved et VM, da holdet i de døende minutter af overtiden fik tildelt et straffespark. Men Asamoah Gyan missede chancen, da hans skud ramte træværket.
- Gyans straffesparkmisser er en del af spillet. Det var ikke med vilje, siger Pantsil.
- Ligesom alle andre ville vi vinde kampen. Han (Gyan, red.) er hårdt ramt over, at vi ikke nåede det, men han er en ung fyr, og vi har sagt til ham, at han skal glemme det.
I den afsluttende straffesparkskonkurrence var Gyan træfsikker og nettede. Men da hans to holdkammerater John Mensah og Dominic Adiyah brændte deres chancer, kørte Uruguay sejren i hus.
- Vi fortjener at være i semifinalen, og måske også selv finalen, siger Dominic Adiyah.
- Men det er ikke verdens undergang, og vi er nødt til at komme videre.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker