Ghanas sportsminister degraderet efter VM-exit
Ghanas sportsminister, Elvis Afriyie-Ankrah, er færdig. Han og sportsområdets viceminister Joseph Yammin er blevet forflyttet til andre og langt mindre betydningsfulde ministerielle stillinger.
Det oplyser Ghanas præsident, John Dramani Mahama, som er ansvarlig for personudskiftningen i regeringen.
Forklaringen på forflytningerne bliver ikke uddybet nærmere. Det "er en del af løbende ændringer i Mahamas administration", lyder det kortfattet.
Forflytningerne sker, efter at Ghana røg ud af VM's indledende gruppespil. Afrikanerne tabte den sidste gruppekamp med 1-2 til Portugal i torsdags.
Inden den afgørende kamp blev to af Ghanas absolutte nøglespillere, Kevin-Prince Boateng og Sulley Muntari, suspenderet, fordi de havde været oppe at toppes med henholdsvis en fra staben og landstræner Kwesi Appiah.
Kevin-Prince Boateng har siden afvist, at Schalke 04-stjernen skulle have været oppe at skændes med landstræneren.
Der havde dagene op til kampen mod Portugal også været bøvl med at få udbetalt bonuspenge for at deltage ved VM-slutrunden, og vice-sportsministeren Joseph Yammin måtte sende, hvad der svarer til over 16 millioner kroner med et privatfly til Brasilien.
Ud over nederlaget til Portugal tabte Ghana også til USA, mens det i en underholdende og velspillet kamp blev til et mindeværdigt 2-2-resultat mod de senere gruppevindere fra Tyskland.
USA gik videre til 1/8-finalerne sammen med Tyskland.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned