Giggs er tilfreds med job som rådgiver

Der er blevet noget længere mellem veteranen Ryan Giggs' optrædener for Manchester United, men den walisiske verdensstjerne slår fast, at han lever fint med, at han ikke længere er førstevalg.

Offentliggjort Sidst opdateret

Den 39-årige midtbanespiller udgør sammen med den et år yngre Paul Scholes oldboys-afdelingen i manager Alex Fergusons spillertrup, og de to gamle United-helte fungerer først og fremmest som forbilleder for de yngre kræfter.

- Min rolle på holdet har ændret sig gennem de sidste fem-seks år. Jeg er en erfaren spiller og en ældre herre, og jeg har det faktisk fint med at hjælpe de yngre spillere, siger Ryan Giggs ifølge AFP.

I weekenden holder den engelske Premier League pause, og FA Cup-kampen mod West Ham på lørdag kan være en sjælden mulighed for Giggs for at figurere blandt Alex Fergusons 11 udvalgte.

Men Giggs er klar over, at der er mange, der håber på at spille fra start.

- Der er en masse spillere, der er i samme position som jeg, fordi vi har en bred trup, og man kommer ikke til at spille hver gang.

- Folk som Scholes og jeg selv spiller færre kampe end mange andre, men vi ved, at vi skal være klar, når der er brug for os, siger Ryan Giggs.

Manager Ferguson lover da også, at der vil komme nye folk med fra start lørdag.

- Vi vil lave nogle ændringer til pokalkampen, sagde han efter 4-0-sejren over Wigan tidligere på ugen.

/ritzau/