Godt nyt for Danmark: Balotelli er tvivlsom
Mario Balotelli er frygtindgydende på en fodboldbane. Både på grund af sine evner og på grund af sin opførsel. Derfor vil han naturligt være en spiller, som Danmarks landshold frygter.
Det behøver spillerne måske ikke. Mario Balotelli er nemlig småskadet og yderst tvivlsom til fredagens VM-kvalifikationskamp mod Danmark.
Lægestaben på Italiens fodboldlandshold fortæller, at "alt er under kontrol," men ifølge italienerne er Balotelli ikke desto mindre tvivlsom med en knæskade.
- Tirsdag klagede spilleren lidt, og han har i dag været igennem en skanning. Resultatet var negativt, men af sikkerhedsmæssige årsager trænede han ikke med onsdag, meddeler det italienske fodboldforbund (Figc).
Lorenzo Insigne og Marco Verratti trænede heller ikke med onsdag. Balotelli har øjensynligt et lille problem ved venstre knæ.
- Jeg vil evaluere ham dag for dag. Hvis han kommer sig hurtigt, kan han også spille, lyder meddelelsen fra italienernes lægestab.
Italienske medier spekulerer nu i, at Mario Balotelli får lov til at blive hjemme fra kampen mod Danmark. Italien har allerede kvalificeret sig til VM-slutrunden i Brasilien.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker