GOG finder vindermelodien mod Mors-Thy
Morten Olsen scorede fire mål for GOG fredag. (Arkivfoto) Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Claus Fisker/Ritzau Scanpix
Herreligaens tophold, GOG, rejste sig efter et par sløje resultater, da Mors-Thy blev slået med 36-30.
Der var igen noget at juble over for håndboldfansene på det sydøstlige Fyn fredag.
Efter to nederlag på hjemmebane i træk i ligaen kom GOG nemlig tilbage på vinderkurs i egen hal, da Mors-Thy blev slået med 36-30.
Resultatet slutter foreløbigt en ærgerlig stime af kampe for fynboerne. Inden fredagens opgør havde de seneste fire kampe i HTH Herreligaen kun resulteret i en enkelt sejr.
GOG har dog også været ramt af et tætpakket kampprogram. Fredagens kamp var klubbens femte på 11 dage.
Sejren gør, at GOG med 37 point nu har et forspring på fire point på førstepladsen. Både Bjerringbro-Silkeborg og Aalborg Håndbold har 33 point. De mangler alle at spille fire kampe i grundspillet.
GOG førte allerede med syv mål ved pausen fredag.
I anden halvleg var hjemmeholdets føring i flere omgang oppe på ni mål, inden Mors-Thy til sidst reddede lidt af æren og kom lidt nærmere.
Den fynske sejr var der dog aldrig for alvor tvivl om. GOG's Emil Jakobsen og Mors-Thys Jonas Gade Nielsen scorede begge ni mål og endte som delte topscorere i kampen.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker