Götze er tilbage på tysk landshold efter fem års fravær
Mario Götze blev matchvinder i VM-finalen i 2014. Nu er han tilbage på landsholdet. Foto: Firo Sportphoto/Sebastian El-Saq/Ritzau Scanpix
Hansi Flick har taget Mario Götze med i den tyske VM-trup, mens Marco Reus misser endnu en slutrunde.
En tidligere VM-helt har fundet vej til Tysklands trup til slutrunden i Qatar.
Landstræner Hansi Flick har således taget 30-årige Mario Götze med. Dermed kan Götze få comeback på det tyske landshold, fem år efter at han senest kom på banen i en kamp.
Det oplyser Det Tyske Fodboldforbund (DFB) på Twitter.
Dengang var landsmanden Youssoufa Moukoko blot 12 år gammel, men også han er at finde blandt Flicks 26 spillere.
Den 17-årige spiller til daglig i Borussia Dortmund og har fået et stort gennembrud i denne sæson med seks bundesligamål i 13 kampe.
Han har også været med i alle Dortmunds seks kampe i Champions League, heriblandt de to mod FC København.
Mens teenagetalentet endnu har sin debut til gode for A-landsholdet, er Götze en erfaren mand på nationalmandskabet.
63 kampe er det blevet til for det tyske landshold, og mest kendt er han for sejrsmålet i VM-finalen i 2014. Her blev han matchvinder med 1-0-målet mod Argentina i forlænget spilletid.
Han indledte karrieren i Dortmund, men tog videre til Bayern München, før han vendte hjem til storholdet fra Ruhr-distriktet.
I 2020 drog han til hollandske PSV Eindhoven, men i sommer tog han tilbage til Tyskland.
I dag er han holdkammerat med danske Jesper Lindstrøm i Eintracht Frankfurt.
De andre tidligere verdensmestre Manuel Neuer og Thomas Müller er også udtaget til den tyske VM-trup.
Til gengæld må Marco Reus sande, at han misser endnu en slutrunde på grund af en skade.
Helbredsproblemer forhindrede ham også i at deltage ved VM i 2014 og EM 2016. Han var dog med, da Tyskland skuffede stort ved VM i 2018.
Tyskland er i samme gruppe som Spanien, Costa Rica og Japan. VM begynder i næste uge.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned