Græsk spiller slipper billigt fra nazihilsen
Den 20-årige AEK Athen-spiller Giorgos Katidis, der i marts vakte stor opsigt og forargelse ved at fejre en scoring med den klassiske nazisalut, hvor højre arm stritter mod himlen, fik fredag sin dom af det græske fodboldforbund.
Og den græske midtbanespilleren slap relativt billigt med en karantæne på fem kampe samt en både på 1000 euro. Det var den mildest mulige sanktion, som forbundets disciplinærudvalg kunne tildele spilleren.
Episoden fandt sted efter Katidis' scoring til 2-1 i kampen mellem AEK Athen og Veria den 16. marts. Den unge spiller brød angiveligt sammen i omklædningsrummet, da det var gået op for ham, hvad han havde gjort.
Fodboldforbundet reagerede dagen efter ved at idømme spilleren livstidskarantæne fra al landsholdsfodbold.
- Handlingen, hvor spilleren hilser på publikum med en nazisalut, trodser al sund fornuft og udviser en disrespekt for alle ofre for nazismens grusomheder, udtalte forbundet i forbindelse med landsholdskarantænen.
Katidis er tidligere anfører for det græske U19-landshold, og han var spået en stor fremtid på Grækenlands A-landshold.
/ritzau/
Seneste artikler
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker