Gravide tennisspillere får kortere vej tilbage til toppen
Serena Williams er vendt tilbage til verdenseliten i tennis efter at have været gravid. Foto: Christophe Simon/Ritzau Scanpix
Christophe Simon/Ritzau Scanpix
Nye regler skal sørge for, at tennisspillere, der bliver gravide, får lettere ved at komme tilbage til toppen.
Det skal være nemmere for de kvindelige tennisspillere at vende tilbage til verdenseliten efter en graviditet eller en slem skade.
Det sikrer en række regelændringer hos Women's Tennis Association (WTA).
Spillere, der er ude i 52 uger eller mere, kan bruge deres tidligere rangering på verdensranglisten som adgangskort i de største turneringer i 12 tilfælde.
Samtidig er spillerne også sikret en seedning i turneringerne, hvis rangeringen rækker til det.
Da Serena Williams, der i mange år har været en fast del af den absolutte verdenstop, deltog i grand slam-turneringen French Open for første gang efter at være blevet mor, var hun dumpet langt ned på verdensranglisten.
Derfor var hun ikke seedet i turneringen, selv om hendes daværende niveau formentlig ville berettige til det. WTA håber, at regelændringerne kan forhindre en lignende situation.
Verdensranglisten i tennis baseres på det antal point, som en spiller har optjent i turneringer gennem det seneste år.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned