Den tidligere FC København-profil Jesper Grønkjær ser en stor svækkelse hos FCK, efter Mathias "Zanka" Jørgensen torsdag blev dømt ude i op til ni måneder med en alvorlig knæskade.
Zanka var den klart bedste til at bygge spillet op nede fra den bageste forsvarskæde, og det kommer FCK til at savne, mener Jesper Grønkjær.
- FCK har Sölvi Ottesen, Ragnar Sigurdsson og Peter Larsson, der så ikke må spille i Europa League, men de har ikke deres forcer i at føre bolden frem, siger Jesper Grønkjær til onside.dk.
Den tidligere landsholdspiller peger på, at FCK bliver nødt til at ændre lidt på spillestilen og lade backerne Johnny Thomsen og Pierre Bengtsson føre bolden mere frem.
FCK må også bede om mere hjælp fra midtbanespillerne Thomas Kristensen, Christian Grindheim og Claudemir i det opbyggende spil.
- Så meget skal foregå ude på kanterne, hvor Johnny Thomsen ikke er kommet så godt i gang, men Pierre Bengtsson har gjort det rigtig godt.
- Det bliver spændende og kræver meget af Thomas Kristensen, Christian Grindheim og Claudemir, når han kommer tilbage, vurderer Jesper Grønkjær.
/ritzau/
Seneste artikler
Inger fik revet tæppet væk under sig: Så tog hun en beslutning, der ændrede alt
Politiet efterlyser vidner efter vild nat
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker