Guardiola: Fejltrin i CL vil gå ud over mig
Guardiola: Fejltrin i CL vil gå ud over mig Foto: POLFOTO/AP
POLFOTO/AP
Bayern München-træner Josep Guardiola vil havne i problemer, hvis klubben ikke slår Shakhtar Donetsk.
Bayern München skal onsdag forsøge at spille sig videre til kvartfinalerne i Champions League på bekostning af Shakhtar Donetsk.
Skulle det tyske mesterhold fejle mod de ukrainske gæster, så er træner Josep Guardiola sikker på, at han for første gang i sine foreløbig 18 måneder i klubben vil blive udsat for kritik.
Det første opgør i Ukraine endte 0-0, så duellen er åben inden returmødet i Tyskland.
- Jeg ved, hvad der vil ske, hvis vi ikke klarer os videre til næste runde i Champions League. Bayern er jo en stor klub.
- Jeg ved, at det vil være et stort problem, hvis vi ikke når videre til kvartfinalerne, siger Guardiola.
Bayern München er nået frem til CL-finalen tre gange siden 2010 og vandt turneringen i 2013.
De senere års fornemme CL-historik betyder, at der er et vist pres på den tidligere FC Barcelona-træner, der i 2014 måtte se sit Bayern-hold ryge ud i semifinalerne til de senere vindere fra Real Madrid.
- Det er meget simpelt i morgen. Vi skal vinde.
- Donetsk vil gå videre, hvis det ender uafgjort. Men jeg er optimistisk. Jeg har stor tillid til holdet, siger Guardiola.
Medmindre returopgøret i München ender 0-0 vil uafgjort sende Shakhtar Donetsk videre til kvartfinalerne på reglen om flest scorede udebanemål. 0-0 vil betyde, at de to hold skal ud i forlænget spilletid.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned