Haiti slår Chile og møder Danmark i kvindernes VM-gruppe
Haitis Roselord Borgella fejrer sin holdkammerats mål, der natten til onsdag dansk tid var med til at sikre hendes hold en plads ved VM i fodbold til sommer. Det er første gang, at landet kvalificerer sig. Foto: Andrew Cornaga/Ritzau Scanpix
Det sidste hold i Danmarks gruppe ved VM i fodbold er fundet med Haitis 2-1-sejr over Chile natten til onsdag.
Haiti slog natten til onsdag dansk tid Chile 2-1 i kampen om en billet til kvindernes VM i fodbold.
Dermed ender Haiti i gruppe D med Danmark, som også er kvalificeret til slutrunden. Holdets første kamp bliver mod de forsvarende verdensmestre fra England.
VM finder sted i New Zealand og Australien denne sommer.
Det er første gang, at Haiti kvalificerer sig til slutrunden, skriver nyhedsbureauet AFP. Holdet ligger nummer 55 i verden.
Kampen endte 2-1 efter nogle målrige tillægsminutter. Efter 90 minutters spilletid stod det 1-0 til Haiti. Den føring udbyggede den 19-årige midtbanespiller Melchie Dumonay otte minutter inde i tillægstiden.
Det tog dog ikke modet ud af chilenerne, der elleve minutter inde i tillægstiden scorede. Det var dog kun nok til at pynte på resultatet.
Kampen blev spillet på newzealandsk jord i byen Auckland, hvor play offturneringen finder sted.
Ud over Haiti skal Danmark i gruppespillet møde England og Kina.
Danmark afprøvede tidligere på måneden VM-formen i en testkamp mod Frankrig. Her slog de franske værter dog danskerne 1-0. På sejrsmålet så den danske defensiv ikke alt for heldig ud.
VM afvikles fra 20. juli til 20. august.
Senere onsdag mødes Portugal og Cameroun. Vinderen af den kamp ender i gruppe E med USA, Holland og Vietnam.
Kampen om den sidste plads afgøres torsdag, når Paraguay møder Panama. Vinderen her ender i gruppe F med Frankrig, Jamaica og Brasilien.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker