Håndbold: Esbjerg-profils sæson er slut
Endnu engang må Team Esbjerg undvære den stærke forsvarsspecialist Rikke Zachariassen på et afgørende tidspunkt af sæsonen.
Sidste lørdags hjemmesejr over København Håndbold blev nemlig en dyr affære for stregspilleren. Rikke Zachariassen spræng et ledbånd i højre tommelfinger, og det forventes at holde hende ude resten af sæsonen.
Dermed går hun glip af semifinalerne i EHF Cuppen mod ungarske Fehérvár, lige som hun ikke kan hjælpe Team Esbjerg i slutspillet om det danske mesterskab, hvor holdet møder Team Tvis Holstebro i kvartfinalen.
- Jeg er frygteligt ked af det. Både på grund af tidspunktet i sæsonen og min egen karriere.
- Vi har et rigtig godt hold og har fantastiske muligheder for at vinde noget i denne sæson, og det tror jeg fortsat på, at vi kan, siger Rikke Zachariassen i en pressemeddelelse.
Det er dog langt fra første gang Team Esbjerg må undvære stregspilleren.
I efteråret sad Zachariassen ude i en periode med en hjernerystelse, og i sidste sæson var hun fraværende i længere tid, da hun for anden gang var gravid.
Team Esbjergs træner, Lars Frederiksen, ærgrer sig, men han tror på, at holdet har erstatningerne klar.
- Det her gør ondt, men jeg har fuld tillid til de spillere, der nu skal ind og løfte Rikkes opgaver i forsvar og angreb. Vi må omrokere på nogle positioner, og der bliver mere spilletid til spillere, der ikke har været så meget på banen.
- Situationen kræver, at der bliver spillet håndbold på absolut topniveau af de øvrige spiller, siger han.
I oktober 2008 debuterede Rikke Zachariassen på det danske landshold.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker