Håndbolddamer spiller EM-kval i Holstebro

Hostebros nye arena lægger gulv til, når kvindelandsholdet i håndbold møder Slovakiet i den første EM-kvalifikationskamp mod Slovakiet i slutningen af oktober.

Den beslutning glæder landstræner Jan Pytlick.

- Både i spillertruppen og i ledelsen omkring landsholdet er vi ovenud begejstrede for igen at skulle spille i Gråkjær Arena, siger Jan Pytlick i en pressemeddelelse.

Landsholdet har tidligere spillet i arenaen i Holstebro. Det skete, da Danmark i en testkamp besejrede de russiske verdensmestre 28-25 tidligere på året.

- Vi nød virkelig at spille i Holstebros nye arena.

- Dels fordi hallen med sin enestående arkitektur skaber en dejlig intens atmosfære, dels fordi publikum fra Team Tvis Holstebros kampe er vant til at optræde både medlevende og håndboldkyndigt, siger Jan Pytlick.

Landstræneren glæder sig desuden over, at fire af spillerne fra bruttotruppen til daglig spiller i Team Tvis Holstebro. Det er Sandra Toft, Mette Gravholt, Kristina Kristiansen og Louise Burgaard.

Landskampen mod Slovakiet er den første i EM-kvalifikationen, hvor Danmark også skal møde Italien og Kroatien. De to bedste i Danmarks gruppe 6 går videre til slutrunden. Alle hold i puljen møder hinanden to gange.

Håndbold-EM i 2012 for kvinder spilles i Holland.

/ritzau/

Kvindelandsholdet i håndbold spiller den første kamp i EM-kvalifikationsturneringen mod Slovakiet i Holstebro.

Offentliggjort Sidst opdateret