Håndbremsen blev sluppet sent

Det var først i anden halvleg, at det danske spil så helt overbevisende ud i 30-27-sejren mod Østrig. Målvogter Christina Pedersen så fra sin plads bag forsvaret, hvordan det danske hold gradvist blev bedre og bedre efter pausen.

- Vi fik styr på forsvaret. og så kommer redningerne for det meste, og det betyder igen, at kontraerne begynder at virke. Og så begyndte vi at løfte hovederne og smide håndbremsen og bare løbe derudad, som vi skulle, siger FCK-keeperen.

Hun havde selv en række gode redninger, men blev dog overstrålet af sin østrigske kollega Petra Blazek, der i den grad tog fat og gjorde de danske skytter usikre.

- Hun stod en god kamp, men det var meget det samme. Når man sidder på sidelinjen, er man selvfølgelig meget klogere, men vi skulle nok ikke have skudt hende så meget oppe i armene, mener Pedersen.

Hun kan nu begynde at forberede sig på søndagens kamp mod Angola. En kamp, hvor danskerne er storfavoritter til at tage den sejr, der med stor sandsynlighed sender holdet i semifinalen.

- Men vi skal også bruge kampen på at blive bedre. Vi skal lægge nogle flere lag på vores spil, hvis vi skal helt derop, hvor det bliver sjovt, siger hun.

/ritzau/

Kædereaktionen, der satte Danmark i gang i opgøret mod Østrig, begyndte i forsvaret, mener målvogter Christina Pedersen.

Offentliggjort Sidst opdateret