Hans Lindbergs klub forbliver i Bundesligaen
Nu skulle det være ganske vist: Håndboldklubben HSV Hamburg kan også i den kommende sæson kalde sig bundesligaklub.
Nordtyskerne, der i 2013 vandt Champions League, blev ellers i maj frakendt licensen til at spille i den bedste række, fordi klubben kæmper med svære økonomiske problemer.
Men i sidste uge fik HSV medhold i en appel, hvis klubben senest 1. juli kunne opfylde en række betingelser, heriblandt sikkerhed for et millionbeløb i euro.
De krav er nu indfriet, og de danske landsholdsspillere Hans Lindbergs og Henrik Toft Hansens klub er altså foreløbig reddet.
At danskerne også fortsat vil være en del af spillertruppen i Hamburg, er til gengæld ikke sikkert. Alle spillerkontrakter skal genforhandles, og budgettet vil blive mindre end hidtil.
- Jeg har stadig en masse ambitioner om at spille i toppen i Europa, og hvis det ikke er det, der er ambitionen i Hamburg, så kan det være et scenarie, at det ikke skal være det, siger Hans Lindberg til TV2 Sporten.
/ritzau/
Seneste artikler
Tiltalt for flerårigt overgreb på plejedatter: Voldtog og truede hende på livet
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie