Harder efter storsejr i Nations League: Det kan ikke være bedre
Den nye landstræner ville forbedre offensiven, og det lader til at være lykkes. Det glæder anfører Harder.
Det danske kvindelige fodboldlandshold har fået gang i det offensive spil. Og det glæder landsholdsanfører og angriber Pernille Harder.
- Vi står rigtig godt. Det kunne ikke være bedre end to sejre i de to første kampe i Nations League, siger Harder til DR Sporten, efter Danmark tirsdag vandt 5-1 over Wales.
I løbet af blot 11 minutter fik danskerne to mål sparket i nettet. Dermed kunne de gå til pause med en sikker 2-0-føring.
Harder stod for hattrick i kampen. Også Frederikke Thøgersen og Sanne Troelsgaard blev hver noteret for et mål i storsejren.
Dermed ligger Danmark på førstepladsen i gruppen i Nations League.
Efter 51 minutter blev det Wales tur. Her scorede Jessica Fishlock modstanderholdets eneste mål.
Med Andrée Jeglertz ved roret har danskerne vundet to ud af to kampe i Nations League, efter at det fredag også blev til en sejr på 2-0 over Tyskland.
Kampen mod Tyskland var Jeglertz' debut som landstræner, efter han tog over for Lars Søndergaard, der stoppede ved Danmarks exit fra VM-slutrunden i Australien og New Zealand.
Jeglertz lovede, inden han kom til, at han ville forsøge at forbedre den danske offensiv, skriver DR Sporten.
Danmarks næste modstander i Nations League er Island. Den kamp spilles 27. oktober.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub